Vybíráme trezor - průvodce nákupem trezorů

Nevíte si rady při výběru trezoru? Správný výběr trezoru je klíčový pro dokonalou ochranu Vašich cenností, dokumentů, hotovosti, zbraní… Proto jsme pro Vás připravili pár praktických rad, na co se při výběru trezoru zaměřit, abyste vybrali ten správný.

Pozor na pseudo trezory! Jedná se většinou o výrobky asijské produkce, které nesplňují žádná bezpečnostní kritéria a normy. Vyvarujte se koupě těchto trezorů a dejte přednost kvalitnímu trezoru nebo sejfu s platným certifikátem. Koupí certifikovaného trezoru nebo sejfu zajistíte ukládaným věcem to nejvyšší bezpečí.

1 Účel trezoru 

V první řadě je třeba vědět, co konkrétně chcete v trezoru uschovat a kam trezor pořizujete. Je rozdíl, zda kupujete trezor pro svoji domácnost, pro zabezpečení firemních materiálů do kanceláře nebo k uschování zbraní. Každý trezor má svá specifika a proto jsou trezory rozděleny do jednotlivých skupin dle použití, dle bezpečnostních tříd a certifikací. 

2 Zámkové vybavení

Trezory a sejfy se vyrábějí s různým zámkovým vybavením. Mezi nejčastěji osazované patří:

  • zámek na klíč
  • mechanický kombinační zámek
  • elektronický kombinační zámek s číselným kódem.

Rovněž se lze setkat s různými kombinacemi těchto zámků a záleží pouze na uživateli, jaký typ zámkového vybavení si pro svůj trezor vybere. Samotnou bezpečnost použitých zámků sledovat nemusíte, protože ta je obsažena v zařazení konkrétního trezoru do bezpečnostních tříd. Záleží jen na Vás, které možnosti dáte přednost. Každá varianta má také své nevýhody – klíč od trezoru můžete ztratit, kód od elektronického zámku nebo kombinaci čísel na číselníku zapomenout. Před nákupem se raději poraďte se svým prodejcem a dbejte na to, že každý solidní prodejce by Vám měl nabídnout službu otevření a servisu Vašeho trezoru. 

3 Bezpečnostní třídy a ohnivzdornost trezoru

Bezpečnostní třídy ukazují, do jaké míry je trezor schopný odolat případnému poškození. Obecně platí, že čím vyšší třída, tím bezpečnější trezor. Trezory jsou klasifikovány dle evropských norem EN 1143–1 nebo EN 14450 pro bezpečnostní trezorové schránky a konkrétně dle české normy ČSN 906012.  Trezor se hodnotí s ohledem na použité nástroje a čas, po který trezor dokázal vzdorovat. Rozlišuje se částečný průlom (ruční otevření) a plný průlom (vylomení dveří). Trezory se klasifikují podle nejnižšího změřeného odporu.

Důležitým parametrem je také odolnost trezoru vůči požáru. Rovněž pro ohnivzdornost se používá klasifikace podle evropské normy EN 1047-1. Základním rozdělením odolnosti trezoru je čas, po který trezor odolá žáru. Délka se uvádí v hodnotách 30, 60, 90 a 120 minut. Při testu ohnivzdornosti se sleduje hodnota teploty uvnitř trezoru při působení velmi vysoké, ale přesně stanovené teploty z vnějšku, přičemž teplota uvnitř trezoru nesmí po uvedenou dobu překročit povolenou hranici. Test je pro různý obsah trezoru, od papírových dokumentů (max. teplota 177 °C) až po magnetické a digitální média (max. teplota 52 °C)

Trezory testovány žáruvzdorným testem by měly zároveň splňovat podmínky pádové zkoušky, což je simulace pádu trezoru z výšky 9,1 metrů skrze patra hořící budovy.

Podrobné rozdělení trezorů do bezpečnostních kategorií naleznete na stránce Bezpečnostní průvodce.

4 Umístění trezoru 

Trezor nebo sejf doporučujeme vždy ukotvit. Dobře promyslete místo, kam trezor umístíte. Malé trezory, nábytkové trezory, nábytkové sejfy na cennosti, šperky a dokumenty je vhodné umístit do nábytku, do uzamykatelné skříně. Malý trezor můžete schovat také do komody, skříňky psacího stolu. Větší a rozměrnější trezory můžete umístit například do rohu místnosti, ale vždy doporučujeme ukotvení ke zdi nebo do podlahy, dle provedení trezoru. Kotvení i zazdění vždy přenechejte specializované firmě, neodborně nainstalovaný trezor může poškodit podlahu i nosnou konstrukci stavby, kde je umístěn. Pamatujte, že ne každá podlaha zvládne vysokou hmotnost trezoru.

5 Výběr výrobce

Pozor si dejte na výrazně levné trezory asijské produkce. Tyto trezory zcela jistě nesplňují potřebné normy a jsou snadným cílem pro případného narušitele. Kupujte trezory a trezorovou techniku s patřičným certifikátem, tím zajistíte svým cennostem, citlivým dokumentům, hotovosti nebo zbraním tu nejvyšší ochranu.

Trezory a sejfy českých výrobců nejsou vůbec krokem vedle. V ČR můžete najít i významné exportéry trezorové techniky, jejichž produkty jsou na zahraničních trzích velmi ceněným a vyhledávaným artiklem. Splní i ty nejvyšší nároky na kvalitu a svou cenou Vás mile překvapí.

6 Výběr dodavatele

Věnujte pozornost korektnosti, referencím a odborným znalostem společnosti, u které trezor kupujete. Důležité k rozhodování je také vědět, jaké dodatečné služby prodejce nabízí. Je jednodušší a pohodlnější dostat všechny služby od jednoho subjektu. Může Vás zajímat doprava trezoru až na místo, nastěhování do patra, odborné ukotvení trezoru, či proškolení k obsluze zámku. Malé trezory odvezete a umístíte poměrně pohodlně sami. Větší a těžší trezory Vám dopravíme, profesionálně nainstalujeme a ukotvíme. Kvalitně ukotvený trezor je značnou překážkou pro případné zloděje, kteří by chtěli trezor odcizit. Požádejte svého prodejce o ukotvení trezoru.